Påkörningsskydd i lego

När Axelent skulle lansera sitt nya system för påkörningsskydd tog vi fram en kampanj som både utbildade, attraherade och engagerade, och som satte en ny standard i branschen.

Kund
Uppdrag
KonceptRörligt
60

marknader världen över.

Axelent är ledande inom säkerhetslösningar för industrin.

Säkerhet i ny form

När Axelent bestämde sig för att utveckla ett system för påkörningsskydd var det med ambitionen förädla själva iden om vad ett påkörningsskydd kan vara. Resultatet är X-Protect. Med sin unikt modulära design revolutionerar systemet hela branschen.

En kampanj byggd på modularitet

Inför lanseringen skapade vi en hel arsenal av rörlig media, anpassad för olika kanaler och syften. Idén var lika enkel som fantasieggande: Vad händer om påkörningsskydd byggs lika modulärt som Lego? Resultatet blev ett visuellt starkt koncept som satte produkten i centrum och samtidigt byggde nyfikenhet hos målgruppen.

Optimera storytelling och effekt

Kampanjens herofilm på 45 sekunder kompletterades av en längre version för kanaler med längre uppmärksamhetsspann. För att maximera effekt använde vi oss av traditionell berättarteknik i den långa versionen, och den för sociala medier optimerade “Emerging Story Arc” i kortversionen. På så vis kunde vi balansera berättande med precision i räckvidd och engagemang.