Glory Days nya kollegor

Vi har blivit med kollegor!

Vi har rivstartat det halvnya året med flera helnya kollegor! Bakom rekryteringarna ligger nya kunder, nya projekt och en stark framtidstro.

– Vi ska inte bli störst, men bäst (och kanske vackrast) och då behöver vi dels öka kapaciteten men också kompetensen. Och det gör vi med dessa rekryteringarna. Säger Johan Börjesson, byråchef och creative director.

Marcus Friberg är Art Director och kommer senast från en roll som grafisk designer och frontend-utvecklare. Hans digitala kompetens kommer vi och våra kunder ha stor nytta av. Även om vi inte är någon webbyrå så blir vi stärkta av en djupare teknisk kunskap i de digitala projekten.

Ny på Stockholmskontoret är också Jessica Widing som får rollen Digital Editor. Det innebär att hon kommer ansvara för våra kunders redaktionella kommunikation i digitala kanaler. Jessica har tidigare jobbat som webbkommunikatör.

Ett område som växer mycket hos oss är film. Vi gör film åt i princip alla våra kunder, stora som små, och det är nästan alltid med bra resultat. Nyckeln är ofta att göra mycket av lite. Och det är Andreas Paulsen Ernek expert på, som är ny Digital Producer. Han har tidigare jobbat på SVT och Idol.

– Det är fantastiskt kul med nya kollegor, inte bara av sociala skäl utan även för att vi som byrå och leverantör växer både på bredden och djupet – säger Johan.

Och det planerar vi fortsätta med – vi ska precis dra igång en ny rekryteringsrunda där vi söker ytterligare kollegor. En Art Director, en Social Media Manager och en Digital Growth Manager. Läs mer om tjänsterna på vår karriärsida.

 

Skriv en kommentar

Din e-post kommer inte bli publicerad.