Vi har sedan februari 2012 haft det roliga uppdraget att producera nummer efter nummer av AllumMagasinet. Allum är ett av Sveriges främsta köpcentrum inom upplevelseshopping. Centret ligger i Partille strax utanför Göteborg och ägs och drivs av Steen & Strøm. Magasinet kommer ut sex till åtta gånger per år och når över 100 000 hushåll.
Som vi berättade i förra inlägget handlar kundtidningar om att ge målgruppen redaktionellt innehåll som den vill ta del av. Det är då viktigt att under tidens gång hela tiden analysera och följa upp vilka målgruppen är och vilken information de är intresserade av.
Förutom att kundtidningar handlar om att bygga- och stärka sitt varumärke, samt att bygga en lång och stark relation med sina kunder, så ska man även komma ihåg att kundtidningar produceras i marknadsföringssyfte. Men istället för att på traditionellt reklamvis ”pracka på” kunder sitt företags tjänster/varor så handlar det om att paketera innehållet på ett sätt som känns trovärdigt och relevant för målgruppen.
När vi producerar AllumMagasinet är vi självklart väldigt noga med ovanstående. För att lyckas med det gör vi ett innehållsrikt magasin fyllt med bland annat intervjuer, butiksreportage, modereportage, kokboksrecept, tips, modeplock och notiser om vad som är aktuellt i centret. Samtidigt är magasinets innehåll alltid relaterat till vad Allum kan erbjuda sina kunder – vad kunderna faktiskt kan köpa i Allums butiker.



