Skip to main content

Skånska Byggvaror fokuserar på att inspirera sina kunder genom att bli mer innehållsdrivna. Därför inleder den klassiska bygghandeln nu ett samarbete med Glory Days.

Skånska Byggvaror grundades 1965 och har alltid stått för egen tillverkning och kvalité till bra pris. Under senare år har företaget lagt tyngdpunkten på segmenten uterum och växthus, men har även erbjudande inom fönster, dörrar och förvaring. Skånska Byggvaror har kontor i Ängelholm och Solna. I Ängelholm ligger även företagets lager, produktion av produkter görs i Bjuv.

– Skånska Byggvaror är en drömkund för Glory Days. Deras erbjudanden och produkter är som gjort för innehållsdriven kommunikation. Inspiration, information och instruktion är något som många hemmafixare efterfrågar just nu, säger Daniel Roos”, Account Director på Glory Days.

Skånska Byggvaror och Glory Days inledde samarbetet i början på året och har redan hunnit med en rad projekt tillsammans – både rörliga produktioner, kataloger och innehåll för digitala kanaler. Innehållet har fått positiv respons och gett bra effekt hos målgrupperna.

– Vi vill inspirera våra hemmafixande kunder ännu mer än vad vi gör i dag. Ett starkt verktyg för att lyckas med det är content marketing. Vi tror mycket på att arbeta med de redaktionella verktygen”, säger Anna van Alphen, CMO på Skånska Byggvaror.